Encyklopedia ryb akwariowych

Molinezja szerokopłetwa - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w 1903r. Jej najbliższą odmianą jest molinezja black molly.

Pochodzenie: zalewy i ujścia rzek Ameryki Północnej. Od południowo-wschodnich stanów USA do płw. Jukatan. 

Oczami akwarysty: molinezja szerokopłetwa osiąga 9-10cm (samce), samice odrobinę większe, do 12cm. Samiec różni się od partnerki wysoką płetwą grzbietową oraz nieco bardziej kontrastowym kolorem. Płetwa odbytowa samców jest przekształcona w gonopodium.  

Stosunek do innych mieszkańców: rybka spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami. Zgodna w stadzie, preferuje życie w parze.

Wymagania: molinezja powinna pływać w akwarium 100l i większym, ze względu na to, że jest bardzo aktywna, a w mniejszych zbiornikach karłowacieje. Temperatura wody ok. 24-28 stopni Celsjusza. Rybka może stać się mało ruchliwa w przypadku kiedy nie zostanie zachowany 5-10% stosunek dodatek soli morskiej. Woda powinna zawierać ok. 1 łyżeczkę soli kuchennej/morskiej na 10 l wody. Lubi zróżnicowaną dietę, chętnie żywi się pokarmem żywym, suchym oraz glonami. Może być karmiona kawałkami sałaty w przypadku ich braku.

Rozmnażanie: Łatwa w hodowli, stąd nietrudno o tarło. Ciąża trwa 4-5 tygodni, samica rodzi do 70 rybek. Samica powinna być oddzielona od narybku, ponieważ sama zjada młode. W tym czasie powinny być karmione drobno pokruszonym pokarmem suchym, same chętnie pożywiają się glonami.     

 

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   

 

 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com