Karaś złoty to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Nazywana często również złotą rybką lub karasiem złocistym. Jest bardzo popularny wśród młodych akwarystów i uważany za jedną z najstarszych znanych mieszkańców akwariów egzotycznych. Do Europy sprowadzona w 1611r.

Jak wygląda karaś złocisty?

Pochodzenie: Chiny, ryba wyhodowana w sztucznych warunkach, niegdyś trzymana w dzbanach, służyła wyłącznie rozrywce mieszkańców domostw.

Oczami akwarysty: ryba posiada bardzo wiele odmian, które różnią się między sobą kolorami, rozmiarami oraz kształtami ciała. Właściwy karaś złoty dorasta do ok. 15-30cm. Samica jest nieco większa od samca i posiada bardziej uwypuklony brzuch w trakcie tarła.

Stosunek do innych mieszkańców: karaś złoty jest gatunkiem tolerancyjnym, nie koliduje z innymi osobnikami.

Wymagania: żeruje przy dnie, najczęściej pływa w dolnej i środkowej części zbiornika. Karaś powinien być trzymany w wysokim i dużym zbiorniku (powyżej 100l). Ryba lubi kopać w dnie, stąd zaleca się hodować rośliny silnie ukorzeniające się lub pływające. Idealny na podłoże nadaje się żwir rzeczny o granulacji nie większej niż 4-5mm.

Żywi się przede wszystkim pokarmem żywym (rozwielitki, larwy oczlika, siekane dżdżownice), ale zjada także suchy. Należy przestrzegać optymalnej diety, ponieważ w innym wypadku niektóre osobniki mogą chorować na schorzenia narządów wewnętrznych. Chętnie zjada także rzęsę drobną i inne delikatne jednostki roślinne.

Preferuje wodę w granicach 16-20 stopni Celsjusza. W zależności od odmiany karasia, wartość ta może ulec niewielkiej zmianie.

Rozmnażanie: tarlaki powinny zostać umieszczone w przestronnym zbiorniku, gęsto obsadzonym roślinami miękkimi. Temperaturę wody należy podnieść o kilka stopni wyżej w porównaniu do codziennej aktywności. Grupa tarliskowa powinna składać się z 2-3 samców i jednej samicy. Ta po zapłodnieniu składa ikrę nad ranem na liściach roślin (najczęściej 500-2000 jaj). Młode zaczynają pływać i jeść pokarm po blisko tygodniu. Narybkowi należy podawać gotowane, pokruszone żółtko kurze oraz wymoczki i dafnie.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *