Ichtiofoniaza 

Mimo że nazwa kojarzy się bezpośrednio z Ichtioftiriazą, choroba nie jest do niej podobna. Wywołuje ją grzyb, który atakuje całe ciało zainfekowanej rybki, nie oszczędzając narządów wewnętrznych. W akwarystyce występuje stosunkowo często, ale nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana.

Choroba w większości przypadków ukrywa się bezobjawowo. Ryba zaatakowana zakaża inne osobniki poprzez przetrwalniki, które znajdują się w odchodach.

Objawami są (w zależności od zaatakowanej części ciała ryby): chwiejne ruchy, duszenie się, pokładanie się na dnie, zlepione płetwy, obrzęk skrzeli, guzowate wrzody, a także szybka utrata masy ciała lub przeciwnie, tzw. puchnięcie.

 

Zwalczanie Ichtiofoniazy

Źródła podają różne informacje. Części osób orzeka, że jest praktycznie nieuleczalna, część wspomina o środku zwanym: para-chlor-fenoksyetanol. Niestety skuteczność oraz zakres stosowania nie są do końca znane.

 

 

 

 

Wróć do Choroby i zakażenia

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com