Encyklopedia ryb akwariowych

Gurami dwuplamisty - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny łaźcowatych . Do Europy po raz pierwszy został sprowadzony w 1896r.  

Pochodzenie: płytkie, gęsto zarośnięte stawy płw. Indyjskiego, Malajskiego, Indochińskiego oraz wody opływające Tajlandię.  

Oczami akwarysty: Gurami dwuplamisty dorasta do 15cm. Samiec posiada bardziej nasycone kolory oraz ostro zakończoną płetwę grzbietową w porównaniu do samicy. 

Stosunek do innych mieszkańców: rybka z reguły spokojna, chodź zdarza się, że niektóre Gurami mogą ze sobą rywalizować, atakując się nawzajem (zazwyczaj samiec z samcem). W stosunku do innych gatunków, zachowuje się tolerancyjnie.

Wymagania: zaleca się trzymanie rybek w zbiorniku powyżej 100l. Lubi gęsto obsadzone roślinami akwaria. Żyje a temperaturze od ok. 25-30 stopni Celsjusza, preferuje obojętne
pH -7 oraz silnie natlenioną wodę. Rybka łatwa w hodowli. 

Rozmnażanie: tarło najczęściej odbywa się 5 razy w roku. Temperatura podczas tarła powinna mieć ok. 30-32 stopni Celsjusza. Rybka jajorodna, samiec buduje gniazdo z piany, do którego samica składa ok. 500 jaj. Samicę i samca należy odłowić lub oddzielić od jaj. Narybek wylęga się po 24h, z gniazda wypływają dopiero po kilku dniach. 

 

 

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com