Encyklopedia ryb akwariowych

Gupik pawie oczko - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Nazwa pochodzi od angielskiego hodowcy o nazwisku Guppy, który sprowadził rybkę po raz pierwszy do Europy w 1908r.

Pochodzenie: wolno-płynące rzeki i stawy Ameryki Środkowej, Ameryki Północnej oraz pobliskie wyspy.

Oczami akwarysty: Gupik dorasta do ok. 3cm (samiec),  samica natomiast osiąga rozmiary nawet 5 cm. Samiec posiada jaskrawe, zróżnicowane ubarwienie, w przeciwieństwie do samicy. Jest także delikatniejszy i smuklejszy. Namiętnie lubią przebywać przy powierzchni wody.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka nader spokojna, można trzymać ją niemal ze wszystkimi gatunkami. Nie wyrządza szkód także w swoim stadzie.

Wymagania: Gupik pawie oczko preferuje temperaturę wody w okolicach 21-25 stopni Celsjusza (min. 18), pH w dolnych granicy wartości 7. Jest wszystkożerny, począwszy przez pokarm suchy, rozwielitki, oczliki czy drobne zwierzęta wodne po glony. Zajada się liśćmi szpinaku i sałaty. Akwarium, powyżej 30l. Lubi gęsto obsadzone zbiorniki roślinami, ale i dużą swobodę wolnej toni.

Rozmnażanie: w warunkach naturalnych Gupik pawie oczko potrafi rozmnażać się bardzo dobrze, nie ma szczególnie wysokich wymagań. Samica w zaawansowanej ciąży powinna być oddzielona do specjalnego pojemnika, gęsto obsadzonego pierzastą roślinnością, np. mchami. Przed umiejscowieniem jej w takim zbiorniku warto nakarmić ją pokarmem, tak aby nie zjadała młodych. Po jednorazowym zapłodnieniu rodzi od 5 do 70 młodych w odstępach miesięcznych. Zmagazynowane nasienie samca może posłużyć jej nawet do 4-5  porodów. Po porodzie, samicę należy usunąć ze zbiornika lub ograniczyć jej w jakiś sposób dostęp do narybku. Świeżo urodzone rybki można karmić drobnymi/pokruszonymi rozwielitkami lub mocno rozdrobnionym pokarmem suchym.     

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   

 

 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com