Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Nazwa pochodzi od angielskiego hodowcy o nazwisku Guppy, który sprowadził rybkę po raz pierwszy do Europy w 1908r.

Ile żyje gupik pawie oczko

Pochodzenie: wolno-płynące rzeki i stawy Ameryki Środkowej, Ameryki Północnej oraz pobliskie wyspy.

Oczami akwarysty: Gupik dorasta do ok. 3cm (samiec),  samica natomiast osiąga rozmiary nawet 5 cm. Samiec posiada jaskrawe, zróżnicowane ubarwienie, w przeciwieństwie do samicy. Jest także delikatniejszy i smuklejszy. Namiętnie lubią przebywać przy powierzchni wody.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka nader spokojna, można trzymać ją niemal ze wszystkimi gatunkami. Nie wyrządza szkód także w swoim stadzie.

Wymagania: Gupik pawie oczko preferuje temperaturę wody w okolicach 21-25 stopni Celsjusza (min. 18), pH w dolnych granicy wartości 7. Jest wszystkożerny, począwszy przez pokarm suchy, rozwielitki, oczliki czy drobne zwierzęta wodne po glony. Zajada się liśćmi szpinaku i sałaty. Akwarium, powyżej 30l. Lubi gęsto obsadzone zbiorniki roślinami, ale i dużą swobodę wolnej toni.

Rozmnażanie: w warunkach naturalnych Gupik pawie oczko potrafi rozmnażać się bardzo dobrze, nie ma szczególnie wysokich wymagań. Samica w zaawansowanej ciąży powinna być oddzielona do specjalnego pojemnika, gęsto obsadzonego pierzastą roślinnością, np. mchami. Przed umiejscowieniem jej w takim zbiorniku warto nakarmić ją pokarmem, tak aby nie zjadała młodych. Po jednorazowym zapłodnieniu rodzi od 5 do 70 młodych w odstępach miesięcznych. Zmagazynowane nasienie samca może posłużyć jej nawet do 4-5  porodów. Po porodzie, samicę należy usunąć ze zbiornika lub ograniczyć jej w jakiś sposób dostęp do narybku. Świeżo urodzone rybki można karmić drobnymi/pokruszonymi rozwielitkami lub mocno rozdrobnionym pokarmem suchym.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *