Bystrzyk barwny (Hyphessobrycon eques) to słodkowodna, stadna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych. Zwana również Bystrzykiem z Serpa. Sprowadzona po raz pierwszy do Europy w 1930r.

Pochodzenie: ciemne wody dżungli, zarosłe zbiorniki, dolne biegi rzek Ameryki Południowej, przede wszystkim obszar Brazylii środkowej oraz Paragwaju.

Oczami akwarysty: Bystrzyk barwny osiąga maksymalnie 4-4,5cm długości. Samica jest nieco większa i posiada mniej intensywny kolor. Ciało rybki bocznie spłaszczone, koloru brunatnego, brzuch w odcieniu żółtobrunatnym. Charakterystycznym dla niej jest głowa skierowana lekko w dół. 

Stosunek do innych mieszkańców: rybka spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami. Nadaje się do zbiornika z mieszanym biotopem, chodź zdarza się, że dorosłe osobniki mogą podskubywać płetwy innym rybom.

Wymagania: Bystrzyk barwny wymaga zbiornika o długości min. ~70 cm, gęsto obsadzonego roślinnością (potrzebuje gatunków pływających, np. pistia rozetkowa lub rzęsa drobna) o mało intensywnym oświetleniu. Jest wrażliwa, jeśli chodzi o czystość wody, preferuje pH przy dolnych granicach 7 o temperaturze mieszczącej się między 23-26 stopni Celsjusza. Zadawala się pokarmem suchym, ale dieta powinna być wzbogacana o żywy. Powinna być trzymana w ławicach, mniejszych stadach min. 7-8 osobników.

Rozmnażanie: w zbiorniku rozpłodowym temperatura powinna zostać podwyższona o 2-3 stopnie ( średnio 26-28) Celsjusza. Akwarium o wodzie krystalicznie czystej, zbiornik oczywiście gęsto obsadzone roślinkami. Podłoże możliwie czyste i ciemne. W zbiorniku umieszczamy 2 samce i jedną samicę. Ta składa czerwone jaja, która opadają na dno. Tarliki po tym czasie należy usunąć z akwarium, które należy zaciemnić na okres 3-4 dni. Do wody warto dodać 3-4 krople błękitu metylowego. Narybek wykluwa się po 1-2 dniach, po 4-6 zaczyna samodzielnie jeść drobny pokarm suchy lub podawane larwy oczlików i widłonogów.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *