Encyklopedia ryb akwariowych

Brzanka różowa - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w roku 1903. Nazwa wzięła się od koloru ubarwienia samca.

Pochodzenie: stojące, wolno płynące zbiorniki północnej części płw. Indyjskiego (Indie, Nepal, Afganistan).

Oczami akwarysty: Brzanka różowa to ryba słodkowodna, osiągająca 9-10cm w warunkach hodowlanych, natomiast w warunkach naturalnych nawet 13-14cm. Samiec posiada ubarwienie lekko różowe, w okresie tarła przechodzące do czerwonego. Ryba stadna, powinna być trzymana w grupach powyżej 6-7 sztuk, jest bardzo aktywna
i ruchliwa.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka zgodnie żyjąca z innymi mieszkańcami akwarium.

Wymagania: preferuje temperaturę wody oscylującą w granicach 20-25 stopni Celsjusza o pH 7-8. Lubi ciemne podłoża, niski poziom wody i gęsto zarośnięte zbiorniki. Jest stosunkowo mało wymagającą rybką, radzi sobie także w nie ogrzewanych akwariach, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Polecana dla początkujących akwarystów. Wymaga dużej przestrzeni do pływania.

Rozmnażanie: tarło odbywa się kilka razy w roku. Akwarium rozpłodowe powinno składać się z 2 samców i samicy. Dno możliwie ciemne, woda czysta i przejrzysta. Samica składa 500-700 jaj, które rozrzuca po roślinności. Dorosłe ryby należy później niezwłocznie usunąć ze zbiornika, ponieważ mogą zjadać ikrę. Narybek rodzi się po ok. dobie.  Po kilku dniach (najczęściej 4-5) młode szukają pokarmu, na który powinien składać się rozdrobniony pokarm suchy, rozwielitki lub np. larwy oczlików. Dojrzałość płciowa osiągają po ok. roku. Narybek nie posiada intensywnego ubarwienia.

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com