Encyklopedia ryb akwariowych

Bojownik syjamski - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny łaźcowatych. Nazwę zawdzięcza walkom, które toczone są między samcami.

Pochodzenie: Półwysep Malajski, Indochiński oraz wody Tajlandii ( dawniej Syjam, stąd nazwa Bojownik Syjamski).

Oczami akwarysty: Bojownik syjamski dorasta do 7-8 cm. Samice  posiadają mniej jaskrawe ubarwienie. Samce o bardzo zróżnicowanym ubarwieniu.

Stosunek do innych mieszkańców: rybka bardzo spokojna, można trzymać je niemal ze wszystkimi gatunkami. Niestety w stosunku do innego samca są bardzo agresywne, stąd akwarium może zamieszkiwać wyłącznie jeden samiec.

Wymagania: bojownik może przebywać w akwarium 20l i większym. Preferuje wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym. Temperatura życia 24-32 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie: akwarium powinno być gęsto obsadzone zróżnicowaną roślinnością. Optymalna temperatura do tarła - 30 stopni Celsjusza. Samiec buduje gniazdo z piany bezpośrednio pod lustrem wody.

Samica składa  w nim ok. 70 - 200 jaj. Po tarle, samicę należy niezwłocznie usunąć ze zbiornika, ponieważ może być silnie atakowana przez samca, opiekującego się jajami. Wylęg młodych następuje najczęściej po 1-2 dniach. Po narodzinach, samiec może zjadać narybek, stąd zaleca się schwytanie młodych do kotnika. Woda musi być w tym czasie nieprzerywalnie napowietrzana. Narybek bojownika syjamskiego po narodzeniu jest bardzo mały, osiąga jakieś 1.5-2.5mm długości.

 

 

 

 

 

Wróć do Baza ryb

 

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com