Tak odstaną wodę możemy wlewać do baniaczka. Najłatwiej będzie posłużyć się płaskim talerzem, który powinniśmy ustawić na dnie i dopiero na niego wlewać wodę, co zapobiegnie zniszczeniu wcześniej przygotowanego podłoża. Jeśli zaobserwujesz, że woda jest mętna lub wydaje się brudna, nie warto zaprzątać sobie tym głowy. Przy przygotowywaniu podłoża, nie zawsze uda nam się wyczyścić je dokładnie, stąd prawdopodobnie zabarwienie wody, leży w sferze zanieczyszczenia fizycznego.

Sadzimy rośliny akwariowe

Po wybór pierwszych roślinek, które nie będą miały problemu z zadomowieniem i stworzą bazę biologiczno-chemiczną dla innych, zapraszam do działu Baza roślin. W nim również znajduje się poradnik dotyczący właściwych metod sadzenia roślin. W tym miejscu jednak należy wspomnieć o tym, że roślinki sadzimy dopiero po kilku dniach od zalania zbiornika - najczęściej 4-5 dni. Nie polecam, a wręcz stanowczo odradzam zakup roślin sztucznych. Uzasadnienie jest bardzo proste. Po pierwsze, nie wytwarzają tlenu, po drugie nie stanowią dobrego schronienia dla Naszych podopiecznych, niektóre mogą zatruwać wodę, jeśli są bez atestów, po trzecie ich wygląd odbiega mocno od naturalnego środowiska, które właściwie szpecą, po czwarte nie wytwarzają substancji degradujących glony i wiele, wiele innych. Nie ma zalet trzymania takich w akwarium, po za tym, że właściwie nie ulegają zniszczeniu.

Pierwsze zakupy podopiecznych

Prawidłowy i właściwy zakup pierwszych rybek do akwarium nie powinien być trudnym wyzwaniem, jeśli wcześniej staniemy się właścicielami dobrej literatury akwarystycznej lub zaznajomimy się z treściami Naszej strony internetowej.

Najczęstszym błędem popełnianym przez młodych akwarystów jest zakup rybek, które pobudzają wyłącznie wzrokowo. Powinniśmy kierować się przede wszystkim warunkami w jakich żyją, czyt. biotopem. Świat ryb jest bardzo różnorodny, dlatego należy zdawać sobie sprawę, że jedne gatunki mogą dokuczać innym.

Zakup powinien odbywać się w dobrym sklepie akwarystycznym, w którym trzymane są wyłącznie zdrowe rybki. Musimy sprawdzać, czy rybki nie mają jakichś podejrzanych nalotów na płetwach, oberwanych łusek, zwróćmy uwagę czy pływają w naturalny sposób; jednym słowem wszystko to co Nas niepokoi. W razie wątpliwości, zapytajmy obsługę, a jej szybka odpowiedź lub zmieszanie bardzo szybko pozwolą na odgadnięcie czy warto tutaj kupować. Rybki wpuszczamy do zbiornika dopiero 1.5 -2 tygodni po zalaniu akwarium. Po tym czasie warunki wodne powinny się ustabilizować i wytworzone zostaną pierwsze niezbędne bakterie, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie akwarium. Pamiętajmy, że w tym czasie temperatura powinna być utrzymywana na stałym poziomie, a woda nieprzerywalnie filtrowana i napowietrzana.

 
         
 
 
 
 
 
   

 

 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com