Trematodozy są grupą chorób pasożytniczych, wywołanych przez pasożyty zwane przywrami. Występują u praktycznie wszystkich kręgowców, w tym u ryb ze środowisk słodkowodnych.

Trematodozy nie są popularne w akwarystyce, można z dużą dozą prawdopodobieństwa nadmienić, że dziś w akwarystyce słodkowodnej w ogóle nie występują. Przywry są charakterystycznymi pasożytami dla ryb z polskich jezior oraz tych żyjących w sztucznych zbiornikach otwartych, tj. stawy, oczka wodne.

Pasożyty posiadają chwytny otwór gębowy, wyposażony w liczne haczyki, za pomocą którego chwytają się ofiary. Mogą występować w okolicach płetw lub bezpośrednio na nich, część chętnie chwyta się skrzeli, a nawet tułowia.

Zwalczanie pasożytów

Przywry atakują zazwyczaj osobniki osłabione, o słabej kondycji zdrowotnej. Są bardzo trudne w neutralizacji, jeżeli trafią jednak do naszego oczka wodnego,  chorą jednostkę należy odseparować i umieścić w innym akwarium. Aby pozbyć się szkodników należy przeprowadzać kąpiele ryby w 1-2%-owym roztworze soli kuchennej przez okres ok. 15 – 20min.

Część źródeł podaje także możliwość kąpieli w 0,5%-owym roztworze wody utlenionej (ok. 5-6min), jednak w tym przypadku może dojść do śmierci osłabionej ryby.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *