Skalar duży – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Znana również pod nazwą Skalar większy, Żaglowiec lub Ryba księżycowa. Do Europy po raz pierwszy sprowadzony w 1911r.

Czym karmić skalary?

Pochodzenie: dorzecze środkowej Amazonki oraz jej dopływy. Spotykana także w dorzeczu rzeki Orinoko. 

Oczami akwarysty: Skalar osiąga maksymalnie 15-16cm oraz ok. 25cm wysokości. Samiec ma nieco dłuższe płetwy, samice, posiadają bardziej obły, uwidoczniony brzuch oraz żywsze kolory. Rozróżnienie płci tej ryby akwariowej jest dość kłopotliwe i zazwyczaj możliwe jedynie podczas tarła. U samicy pokładełko zakończone obło, zaś u samca ostro.  

Stosunek do innych mieszkańców: rybka spokojna, chodź potrafi podskubywać płetwy mniejszych ryb. Nie powinna być trzymana m.in. z Neonkami, ale w większości przypadków i im nie wyrządza szkód. Wyjątkowo agresywna staję się podczas tarła, taka para ryb może przepędzać z pewnego obszaru akwarium nawet ryby ze swojego gatunku.

Wymagania: optymalny zbiornik ok. 200l i powyżej (najlepiej stosunkowo wysokie), ryba potrzebuje dużą przestrzeń do pływania. Lubi gęsto zarośnięte zbiorniki. Temperatura życia  od około 24 do 28 stopni Celsjusza. Preferuje czystą i dobrze natlenioną wodę, Skalar przy wydajnym napowietrzeniu staje się aktywniejszy. Żywi się przede wszystkim pokarmem żywym np. larwy komarów, wazonkowce, rozwielitki, ochotki, a także dżdżownice. W większości przypadków, nie nauczona, początkowo może gardzić pokarmem suchym.    

Rozmnażanie: Bardzo ciężko rozpoznać płeć, stąd doprowadzenie do tarła może być kłopotliwe. Parę Skalarów umieszcza się w zbiorniku z temperaturą bliską 30 stopni Celsjusza. Samica składa 300-2500 jaj na roślinach. Złożoną ikrę przenosi się do innego zbiornika, ponieważ para może zacząć zjadać ikrę, mimo że początkowo się nią opiekowała. Akwarium z ikrą powinno być nieprzerywalnie, dobrze napowietrzane. Wylęg narybku ma miejsce po 2-3 dniach. Pobierają pokarm dopiero po kilku kolejnych dniach. Karmić je można drobno rozkruszonym pokarmem suchym oraz nicieniami.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *