Utrzymywanie niskiej temperatury w akwarium w okresie letnim nie jest łatwe.  Gorące powietrze sprawia, że woda szybko się nagrzewa, a nasi podopieczni nie czują się komfortowo. Co więcej, zbyt wysoka temperatura u wielu gatunków może prowadzić nawet do śmierci. Jest jednak kilka metod walki z „przyduchą”, które zostały opisane w niniejszym artykule.

Jak schłodzić akwarium?

Wykorzystanie lodu

Użycie lodu jest najbardziej uniwersalnym i łatwym sposobem na obniżenie temperatury. W takim razie, jak go stosować? Bardzo prosto, istnieją dwa warianty.

1. Aby nie wywołać miejscowego wyziębiania wody, najlepszą metodą jest podwieszenie lodu pod pokrywą zbiornika. Do tego celu można przygotować bardzo drobną siatkę lub kawałek materiału (np. fragment prześcieradła). Materiał/siatkę podczepiamy do obudowy folią samoprzylepną lub jeśli zachodzi taka potrzeba możemy przycisnąć jej  końcówki samą pokrywą.

Lód ze względu na wysoką temperaturę szybko będzie się roztapiał i na całej powierzchni przesiąkał przez materiał, wpadając do wody. Kapiące krople będą powoli chłodziły cały zbiornik nie powodując szoku termicznego u ryb. Dla bezpieczeństwa, zalecam ustawienie maksymalnego przepływu wody przez filtr, który oddając wodę, będzie powodował szybki ruch tafli.

2. Druga metoda jest łatwiejsza w przygotowaniu, ale należy zachować wysoką ostrożność podczas jej przeprowadzania.

Cały zabieg sprowadza się do zanurzenia naczynia z lodem do akwarium. Do tego celu możemy wykorzystać plastikową lub szklaną butelkę wody, ale pamiętajmy o jej oczyszczeniu przed umieszczeniem w zbiorniku.

Naczynie zanurzamy w wodzie na czas ok. 2-3 minut, nieprzerywalnie obserwując temperaturę wody. Po tym czasie, butelkę wynurzamy i jeśli zabieg nie przyniósł nam oczekiwanych efektów, odczekujemy ok. 1 minutę przed kolejnym zanurzeniem. Tutaj bardzo ważnym czynnikiem jest duży ruch wody. Filtr może wydać się niewystarczający, do pomocy możemy użyć rąk odprowadzając schłodzoną wodę z okolic butelki w inne części zbiornika. W tym czasie należy również nieprzerywalnie spoglądać na podopiecznych. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby jakaś rybka przebywała bezpośrednio w pobliżu zbiornika z lodem.

Wykorzystanie wody

Wykorzystanie wody jest z reguły bezpieczniejsze, ale i mniej wydajne przy obniżaniu przysłowiowej „gorączki”. Dużym plusem schładzania zbiornika za pomocą cieczy jest fakt, że można je przygotować znacznie szybciej, w przypadku np. naszego zaniedbania o właściwą temperaturę w zbiorniku.

Pierwszy sposób jest analogiczny do techniki nr.2 z poprzedniej strony. Zamiast przygotowywania lodu, wykorzystujemy zimną wodę, którą wypełniamy całą pojemność butelki. Zasada ostrożności i działania jest identyczna.

Można także robić częste podmiany wody na tę, która ma o kilka stopni Celsjusza mniej, jednak jest to metoda bardzo czasochłonna, nietrwała, a codzienne wymienianie nawet 20% wody jest rozwiązaniem, które może być przyczyną zachwiania flory bakteryjnej w zbiorniku akwariowym.

Na co się zdecydować? Dla małych i średnich akwariów powinniśmy trzymać się techniki bazującej na zimnej wodzie. W przypadku akwarium powyżej 100-150l możemy bez obawy sięgnąć po lód, sprawny filtr przyda się przy roznoszeniu schłodzonej wody, a  duży litraż zapewni bezpieczeństwo rybom, które będą mogły bez ryzyka oddalić się od źródła naszych poczynań.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *