Podłoże w akwarium

Podejmując się założenia nowego zbiornika należy wybrać odpowiednie podłoże, na którym będą rosnąć rośliny. Wybór jest dość pokaźny. Co wybrać? Zapraszam do lektury. 

Żwir

Żwir rzeczny jest najczęstszym wyborem zarówno młodych jak i doświadczonych akwarystów. Składa się najczęściej z drobnych kamyczków o granulacji 2-4mm (większy nie jest polecany). Żwir wspaniale nadaję się na wierzchnią warstwę podłoża. Rośliny są w nim silnie zakorzenione, ale niestety nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Pamiętajmy, aby nie wybierać większej granulacji niż 6 mm, który jest właściwie górą granicą użyteczną. W większych kamyczkach odkładać będą się odchody, które powodować mogą podnoszenie się poziomu azotanów i azotynów.

 

Przed umieszczeniem żwirku w akwarium, należy przepłukać go kilka razy ciepłą wodą. Pakowany do worków, nie zawsze jest wolny od piachu. Oczyszczanie prowadzimy do czasu, aż woda, w której płukany jest żwirek, stanie się przejrzysta. Zapobiegnie to późniejszemu zanieczyszczeniu akwarium osadem. 

 

Piasek kwarcowy

Uważam, że jest najlepszym, tanim rozwiązaniem. Wiele osób zarzuca, że piasek, gdy jest niezruszany, powoduje gnicie korzeni roślin. Owszem może się tak dziać, ale jest to przypadek szczególny i pojawia się rzadko. Jego śnieżnobiały kolor w akwarium prezentuje się bardzo ładnie i w przyjaznych warunkach nie ciemnieje. Czyścimy go przed wyłożeniem akwarium podobnie jak żwirek.

Podłoże "odżywcze"

Mam tutaj na myśli produkty firm, które przygotowują gotowe podłoże akwariowe wzbogacane w mikro i makro-elementy. W 90% stosowane są jako dodatek, alternatywna warstwa, która odżywia rośliny, stąd powinny być umieszczane między np. piaskiem od spodu i żwirkiem z zewnątrz. Substancje odżywcze uwalniane są powoli, dlatego podłoże jałowieje dopiero po okresie 1-2 lat ( w zależności od rodzaju i producenta). 

Torf

Torf należy traktować jako element, który wzbogaca podłoże. Powinien zostać przykryty warstwą  żwirku lub piasku, ponieważ pozostawiając go na wierzchu może zanieczyścić wodę. Jest nieocenionym i naturalnym źródłem substancji odżywczych dla wielu roślin. Zdecydowanie zakwasza oraz zmiękcza wodę, dlatego należy stosować go z umiarem; swoją obecnością w zbiorniku zabarwia wodę. 

Cofnij

 
         
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 

Autorzy nie biorą odpowiedzialności za szkody wynikłe z użytkowania tej strony i zastosowania się do porad w niej zawartych.

Prawa do materiałów umieszczonych na niniejszej stronie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zezwolenia Administracji zabronione.

Copyright © 2009 by paq-studio.com