Ospa rybia to jedna z najczęstszych chorób występujących w akwarium. Nazwa pochodzi od nazwy pierwotniaka (w łacinie), który ją wywołuje. Jest uciążliwa w zwalczaniu, ponieważ z łatwością rozprzestrzenia się na inne osobniki.

Rybia ospa – jak leczyć?

Zaatakowana ryba akwariowa pokryta jest na całym ciele białą wysypką. Pierwotniak powoduje znaczne ubytki w naskórku jednostki, które mogą prowadzić nawet do częściowej utraty płetw. Ponadto, warto dodać, że cierpiąca ryba próbuje oczyścić się z ospy, ocierając się o kamienie i rośliny. Choroba wyjątkowo łatwa w identyfikacji.

Zwalczanie ospy rybiej

Zazwyczaj pomaga stosowanie zieleni malachitowej, która jest najbardziej aktywnym środkiem w walce ze szkodnikiem, zarazem nie powodującym szkód dla roślin oraz nie zakażonych jednostek (0,005g/100dm3 wody). Zaleca się także podniesienie temperatury wody do maksymalnej granicy, jaką wytrzymuje rybka w naturalnym środowisku, średnio należy przyjąć 28-29 stopni Celsjusza. Można także stosować następujące środki:

  • 7-21 dni kąpieli w 0,001%-owej trypaflawinie, 
  • 7-21 dni kąpieli w 0,00025-0,001%-owym riwanolu, 
  • ok. 10 dni kąpieli w 0,001-0,002%-owej chininie,
  • 5-8 dni kąpieli w 0,001%-owej chloraminie.

Środków nie można mieszać/podawać jednocześnie.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *