Okrzemki to specyficzne glony koloru brązowo-brunatnego. Występują najczęściej w zbiornikach, które zostały niedawno założone lub jeszcze nie dojrzały. Często możemy je spotkać także w przypadku słabo oświetlonego zbiornika.

Co na okrzemki?

Są jednokomórkowcami, w sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko tworząc zwarte siedliska (podział komórki i rozmnażanie płciowe). Osadzają się zarówno na ściankach akwarium, sprzęcie wodnym jak i na roślinach odcinając im dostęp do światła. W dotyku są szorstkie, za sprawą budowy ich krzemionkowej ściany komórkowej.

Zwalczanie okrzemek

Ich życie reguluje dostęp do światła oraz zawartość krzemu w wodzie, stąd skuteczną metodą jest zaciemnianie akwarium przez kilka dni w celu zneutralizowania inwazji.

W zbiornikach słodkowodnych pojawiają się bardzo często także w przypadku kiedy akwarium narażone jest na silne oświetlenie słoneczne. 

Ostrzegam przed degradowaniem szkodników chemią, ponieważ okrzemki tworzą przetrwalniki, które uodporniają się na takie środki, a w chwili kiedy przestają działać wracają ze zwiększoną siłą. Jeżeli ogarnęły powierzchnię liści roślin, z których można ściągnąć je mechanicznie (np. pocierając palcem), zaleca się usunąć ich jak najwięcej. Podobnie postępujemy ze wszystkimi powierzchniami stałymi w akwarium.

Zaleca się także częstsze podmiany wody np. 30% co 2 dni, aby usunąć z wody martwe osobniki.  Okrzemki nie są chętnie zjadane przez ryby (za wyjątkiem otoska – otocinculus affinis) i ślimaki.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *