W przypadku chorób rybek, aby pozbyć się przetrwalników,  należy przeprowadzić całkowite odkażenie zbiornika. Wiąże się ono z usunięciem wszystkich mieszkańców akwarium oraz dokładnym wyczyszczeniem sprzętu.

Czym odkazić akwarium?

Niestety, aby przeprowadzić całkowitą dezynfekcję należy zniszczyć roślinki oraz wyrzucić podłoże, a samo akwarium wyczyścić ze szkodników za pośrednictwem perhydrolu, czyli 30% wody utlenionej. Taką można zakupić w każdej aptece. Kiedyś, akwaryści stosowali również 6%-owy roztwór formaliny oraz 1%-owy roztwór lizolu, jednak środki te są trudnodostępne, a lizol na rynku detalicznym właściwie nie występuje.

Kolejną metodą na odkażenie jest zastosowanie preparatu Spitaderm, który przeznaczony jest do codziennej dezynfekcji rąk, jednak przynajmniej częściowo sprawdza się przy degradacji szkodników, nie wpływa ujemnie na strukturę kleju akwarium, ale jego skuteczność nie jest do końca znana.

Większość akwarystów sięga po chloraminę typu B, a ta jest jednym z najskuteczniejszych środków tego typu. Skutecznie usuwa szkodniki i pozwala na szybką dezynfekcję. Warto jednak nadmienić, że nie nadaje się do degradowania przetrwalinkowych pierwotniaków, będących przyczyną choroby sporowcowej.

Część osób sięga po sól kuchenną. Ta nie powoduje żadnego działania bakteriobójczego, ale ze względu na wysoką zdolność pochłaniania wody (higroskopijność) pozwala na praktycznie całkowite pozbawienie przetrwalników środka do życia. Przecieranie ścian zbiornika bawełnianą szmatką oraz pozostawienie akwarium z częściowo zasypaną zawartością NaCl jest w stanie sprawnie wyjałowić zbiornik.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *