W tym miejscu podzielę się z Wami moim doświadczeniem, które pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania ryb w akwarium. Większość przedstawionych tutaj zabiegów nie wymaga od Was specjalnych umiejętności, a zostały przedstawione tak, aby każdy mógł się do nich dostosować w łatwy sposób.

Akwarium – choroby ryb

Pamiętaj o warunkach

Zachowanie należytych warunków wodnych w zbiorniku powinno służyć za podstawę. Jest to stwierdzenie ogólnikowe, ale zawiera całą masę istotnych informacji. Pamiętajmy, że ryby egzotyczne powinny odpowiadać ich wymaganiom środowiskowym, a nie preferencjom akwarysty. Począwszy od właściwej temperatury wody, przez intensywność oświetlenia, a skończywszy na pokarmie. Eksperymentowanie wynikające z braku doświadczenia może zakończyć się tragicznie dla zwierząt akwariowych.

Sprzęt akwariowy

Należy pamiętać także o sprzęcie jaki kupujemy. Powinniśmy sprawdzać czy zakupywany filtr, grzałka mają atesty i czy nie są toksyczne dla środowiska wodnego. W przypadku sprzętu akwarystycznego coś takiego nie powinno mieć miejsca, ale już przy zakupie roślin sztucznych (serdecznie je odradzam), może dojść do nieprzewidzianych zatruć lub zmętnień wody. Szczególną uwagę poświęcajmy produktom najtańszym.

Napowietrzanie

Powinniśmy sprawdzić miejsce, z którego pobierane jest powietrze do akwarium. Sprawdźmy czy nie dochodzi do niebezpieczeństwa zatrucia środkami owadobójczymi, spalinami czy chociażby środkami zapachowymi. W pomieszczeniu, gdzie znajdują się rybki niedopuszczalne jest częste spryskiwanie powietrza „odświeżaczami”.

Pokarm żywy i ślimaki

Hodując ślimaki w zbiorniku musimy pamiętać, że przenoszą wiele chorób bezobjawowo. Dla przykładu, ślimak przenoszący przetrwalniki ospy rybiej nie będzie dawał żadnych oznak. Oznacza to, że nowa choroba w akwarium wcale nie musi zostać przyciągnięta przez rybkę.

To samo dotyczy pokarmu żywego. Nawet kupiony w dobrym sklepie niekoniecznie musi być wolny od chorób. Zwracajmy uwagę gdzie i u kogo zaopatrujemy się w robaczki.

Fachowa pomoc

Pamiętajmy o tym, że jeżeli w akwarium pojawi się choroba, a nie potrafimy jej zdiagnozować w sposób prawidłowy, należy zasięgnąć rady doświadczonego akwarysty. Może być nim nasz znajomy lub po prostu zaufany sprzedawca sklepu.

Uwaga na nowo nabyte ryby

Należy poświęcić szczególną uwagę nowym mieszkańcom akwarium. Ryba może nie dawać objawów choroby, ale istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że jest nosicielem czynników chorobotwórczych. Stąd każdą nowo nabytą jednostkę należy bacznie obserwować. Jeżeli jest taka możliwość, odizolować, kontrolować przez 2-3 tygodnie przed wpuszczeniem do głównego baniaka.

Wszystkie przytoczone przeze mnie wnioski mogą być pomocne i w wielu przypadkach pozwolą ochronić podopiecznych przed wystąpieniem chorób.

Pasjonaci akwarystyki z Bubble-World! Tworzymy inspirujące treści, pomagając zarówno nowicjuszom, jak i doświadczonym akwarystom w tworzeniu ich idealnych podwodnych światów. Podziel się naszą pasją do akwarium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *